Nästa artikel
Mazda återkallar mer än 200 000 bilar
Nyheter

Mazda återkallar mer än 200 000 bilar

Publicerad 17 augusti 2010 (uppdaterad 21 september 2010)
På grund av rost i servostyrningen återkallar Mazda över 200 000 bilar av modellerna Mazda3 och Mazda5.
Servostyrningen i Mazda3 och Mazda5 kan kärva på grund av rost intill servopumpen.

Om så inträffar tänds en varningslampa och bilen blir tyngre att styra.

Mazda påpekar dock att bilarna fortfarande går att manövrera.

Sverige påverkas
I USA återkallas omkring 200 000 bilar tillverkade mellan 2007 och 2009.

Där har tre olyckor orsakade av problemet rapporterats.

I Europa är däremot inga olyckor kända, men 885 bilar återkallas ändå i Sverige.

Bilägarna kommer inom kort att kontaktas för ett verkstadsbesök där styrväxeln och servopumpen ska kontrolleras.

Diskutera: Vad tycker du om Mazdas återkallelse?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2010-08-18 18:09
Martin (ej verifierad)

Jägaren de kanske skulle erbjudas en rostig Mercedes istället, det enda som är bättre är väl att namnet klingar högre....och accepterar då att bilen är rostig. För det är ju det MB är idag, trots prislappen.

#9 • Uppdaterat: 2010-08-18 21:03
Johan (ej verifierad)

Mazda är skojiga att köra men denna Mazda 3 är lika plastig som en Dodge caliber..Och motor 109hk kändes riktigt slö. Köpte audi i stället lite dyrare men allt känns rejält och mycket mer skoj att köra. Mazda 2 däremot är en liten pärla som jag lätt skulle ha som andra bil. Mazda är på gång men skrota denna och gör dom nya bilarna som ska vara mer sportiga och premium. GO Mazda!

#a • Uppdaterat: 2010-08-19 02:03
Jägaren (ej verifierad)

Martin, vilka MB är rostiga - förutom 210:an och alla de som gått 30 000 mil och mer när alla andra bilar sedan länge är skrotade?

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.