Nästa artikel
Bilfrågan: Hur är Volkswagens 1,4 TSI-motor?
Bilfrågan

Bilfrågan: Hur är Volkswagens 1,4 TSI-motor?

Publicerad 25 januari 2017 (uppdaterad 26 januari 2017)
Frågeställaren undrar om Volkswagens 1,4 TSI-motor som bland annat finns i familjebussen Sharan.
”Hur fungerar denna motor i en större bil, typ Sharan/Alhambra? Vi förväntar oss ingen racer.” Vi Bilägare svarar.
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Fyll i formuläret eller mejla till bilfragan@vibilagare.se.
 
Fråga:
Vi överväger att köpa en bil (årsmodell 2017) från VW-koncernen med motor 1,4 TSI 150 hk med turbo+kompressor,  ACT-cylinderavstängning och manuell låda.
Hur är det med driftsäkerheten? Har den kamrem eller kamkedja? Bytesintervall? Hur länge har denna motor funnits på marknaden?
Hur fungerar denna motor i en större bil, typ Sharan/Alhambra? Vi förväntar oss ingen racer, utan en motor med bra ”vardagegenskaper”.
(Handlarna är obenägna att ta hem denna version för provkörning.)
Torkel i Göteborg
 
Svar:
Sharan 1,4 TSI med enbart turbo har kamrem och denna motor har funnits i Sharan sedan faceliften i fjol. Tidigare motor hade turbo och kompressor och kamkedja.
Det finns inte något bytesintervall för kamremmen i nuvarande 1,4 TSI. En första kontroll av skicket på remmen sker vid 24.000 mil och därefter var 3.000:e mil.
Motorn är så pass ny att det är svårt att uttala sig om driftsäkerheten men den är med all säkerhet mycket bättre än den gamla problematiska 1,4-litersmaskinen.
150 hästkrafter i en stor tung familjebuss är förstås i underkant, men 1,4-litersmotorn har ett bra vridmoment och lär orka driva bilen i vardagslunken.
Marianne Sterner, Vi Bilägare
 
Diskutera: Har du erfarenhet av motorn som frågeställaren undrar över?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2017-01-25 10:03
Vidstige

Pi, visst men då kan man ju kanske välja dieselmotorn istället eller annat märke om köpet. Måste ju inte vara 1,4 TSI. Men viktigare än motorvalet som sagt kanske ändå är att man väljer automaten och undviker manuell låda.

#9 • Uppdaterat: 2017-01-25 12:14
Tvärnit

Enligt mig så är 1.4 TSI fullt tillräcklig då turbon gör att motorn ligger jämnt upp med betydligt större sugmotorer och vid normal körning så drar turbon mindre.
Jag har en 1.2 TSI i min Toledo och den är sannerligen tillräcklig, motorn drar starkt o jämnt över hela registret och äger en snabb respons. Utan att överdriva så sätter jag 1.2 TSI 110 hk över Mazda 3 sugmotor 2.0 120 hk.

När jag kör min bil så reflekterar jag aldrig över att motorn är enbart på 1.2 liter, den situationen har aldrig uppstått att kraft saknas trots full bil med fyra vuxna, två småhundar + packning och då kör jag en hel del i Dalarna och Hälsingland.
Jag är idag en hängiven fan av VW TSI motorer, jag anser dem att tillhöra de bästa.

#a • Uppdaterat: 2017-01-25 15:16
Styggavargen

Denna minibuss blir nog under motoriserad med en sådan liten motor med så lite hästkrafter. Förbrukning lär bli hög. Bilen väger ca 1,8 ton!

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.