Nästa artikel
Långtestbilarna i undanmanöver
Webb-tv

Långtestbilarna i undanmanöver

Publicerad 28 juni 2013 (uppdaterad 25 augusti 2014)
Vårt långteststall genomgår undanmanöverprov med full last. Inför sommarens långresor har de fem bilarna testats och resultaten skiljde sig åt.

 

Undanmanöverprovet med full last är ett av många tester som Vi Bilägares fem långtestbilar 2013 går igenom. I Vi Bilägare nr. 10/2013 som kommer i butik den 2 juli kan du läsa om hur Honda CR-V, Kia Cee'd, Mazda 6, Volkswagen Golf och Volvo V40 klarar semesterresans alla prövningar.

Klicka på videofönstret ovan för att se hur bilarna klarar undanmanövern.

Diskutera: Vad tycker du om bilarna?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2013-06-29 17:13
Roy J

N-iklas, det går an att ösa ur sig en massa galla - men kan man få se några motiveringar också?

Bil-Doc, ja, det är precis så man håller i ratten om man inte vill mista all kontroll. Du har inte tid att byta grepp och skulle då också lätt missa vilket läge ratten egentligen har.
Titta på hur rallyförare håller i ratten! Ja, det gäller förresten alla tävlingsförare.
Att trixa sig in på en p-plats är en helt annan sak. Raggarnas kromade armbåge åter en annan.

Den enda missen är att Golfen inte kördes med taklast. Ju mindre bilen är, desto större påverkan av taklasten.
Det är förresten möjligt att taklast har ännu större påverkan om bilen i övrigt är tom (sånär som på föraren, förstås). Tyngdpunkten blir ju onekligen högre.

#9 • Uppdaterat: 2013-06-29 20:14
Bil-Doc

roy¦
nja jag tror inte att det kan hjälpa att korsa armarna o e.dast styra i 180 grader. vad händer när bilen överstyr o det räcker inte med armarna i kors eller 180 grader.? jag gissar att ditt svar kommer att bli ¦ESP.:-)

#a • Uppdaterat: 2013-06-30 16:21
Roy J

Bil-Doc, du tror. Rallyförarna vet.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.