Nästa artikel
Paris kan göra om 500 gator till gågator
Nyheter

Paris kan göra om 500 gator till gågator

Publicerad 2025-03-25 07:30
Många Parisbor vill förbjuda biltrafik på 500 lokalgator. Men valdeltagandet i folkomröstningen var extremt lågt.

Paris har i flera omgångar infört nya trafikregler som ska sänka utsläppen. Det har till exempel inneburit att genomfartstrafik blivit förbjuden och att hastighetsgränsen sänkts.

På söndagen röstade Parisborna också för att göra om 500 gator till gågator i en folkomröstning, skriver Reuters.

Knappt 66 procent röstade ja till förändringen medan 34 procent röstade nej. Men valdeltagandet var bara fyra procent och resultatet är inte bindande.

10 000 parkeringsplatser försvinner om ändringen genomförs. Biltrafiken har halverats i den franska huvudstaden sedan det nuvarande styret tog över.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (4)

  • 2025-03-25 13:00 Bilar som inte släpper ut…
  • 2025-03-25 12:53 Mr Snoid skrev: Ett föredöme…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.