Nästa artikel
Var fjärde blinkar inte
Nyheter

Var fjärde blinkar inte

Publicerad 27 januari 2015
En undersökning, gjord av Motormännen och Sveriges Motorcyklister, visar att 24 procent av fordonsförarna inte använder blinkers. Värst är det bland MC-förarna.
Undersökningen består av drygt 12 000 observationer av frivilliga från Motormännen och Sveriges Motorcyklister. Resultatet visar tydliga regionala skillnader, bäst på att blinka är man i Helsingborg och sämst i Karlstad. Män är något sämre än kvinnor på att använda blinkers och yrkesförare är bättre än genomsnittet.

– Det är väldigt tråkigt att så många låter bli att använda blinkers när de är ute i trafiken. Om fler visade sina intentioner i tid genom att använda blinkers skulle ett bättre flyt skapas i trafiken, framkomligheten skulle förbättras och flera onödiga olyckor och tillbud skulle kunna undvikas, säger Erik Kjellin, trafiksäkerhetsansvarig på Motormännen.

Sämst på att använda blinkers tycks MC-förarna vara, hela 36 procent lät bli att blinka enligt undersökningen.

– Vi från SMC är mycket missnöjda med resultatet. Det är anmärkningsvärt att det är så många som var tredje motorcyklist som inte använder blinkersen. Vi som kör tvåhjuling vet ju hur utsatta vi är på vägarna, att då slarva själva med en så banal sak som blinkers är inte ok, säger Maria Nordqvist, politisk sekreterare på Sveriges Motorcyklister.

Plats              Blinkar         Blinkar ej
Kalmar            87%               13%
Karlstad          42%               58%
Gotland           80%               20%
Malmö             77%               23%
Falköping        54%               46%
Göteborg         71%               29%
Hässleholm     78%               22%
Norrköping     89%               11%
Helsingborg    95%               5%
Umeå                  89%               11%
Stockholm       74%               26%
Jönköping        83%              17%
Borlänge          79%               21%
Sundsvall         77%               23%
Östersund       91%               9%
Totalt:                76%              24%

Diskutera: Hur ska blinkersanvändandet ökas?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2015-01-27 16:38
Focus

Jag skall ju rakt fram i cirkulationsplatsen, varför skall jag då slita på min blinkers tycks de flesta tänka, eller det rör väl ingen vart jag skall, det är min ensak? Problemet med cirkulationsplatser är också så att för få vet hur de skall blinka, därför blir det som det blir, endast stor oreda. Därutöver finns de som aldrig använder blinkers, troligen p.gr.a. lättja, eller de som gör tecken samtidigt som de svänger. Vilket som är värst vet jag inte, det är nog lika illa.

#9 • Uppdaterat: 2015-01-27 16:42
honungsbjörn

Äntligen någon som tar upp detta problem!
Utan att ta sig för bröstet så blinkar jag allltid!
I rondeller går det också bra men måste utföras med omdöme.
Vissa blinkar precis innan de svänger, som om de skulle påminna sig om att, hoppsan! nu måste jag svänga. Viktigt att visa var du är på väg en bra bit innan du utför gärningen. Problemet handlar om omtanke, hänsyn koncentration och självbevarelseinstinkt!

#a • Uppdaterat: 2015-01-27 16:57
R 75

Det vore nog en briljant ide om TV på kanal 1,2,4och ett par till, kunde ägna några minuterdagligen till att klargöra trafikregler i.st.f alla "skitprogram" som körs !

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.