Nästa artikel
Provkörning: BMW 316i
Provkörning

Provkörning: BMW 316i

Publicerad 16 december 2014 (uppdaterad 16 december 2014)
Enklaste 3-serieversionen bär syn för sägen att BMW:s kärnvärden framträder bäst i enkla modeller. 316i ger frisk körkänsla och exakta reaktioner till rätt pris.
Slopad modellbeteckning på bakluckan är ett val BMW-köparen kan göra. Det kostar noll kronor och är för den som inte vill skryta med att bilen är av dyrare slag (och som därmed röjer sig i alla fall) eller för den som köpt en ”snikversion” och inte vill skylta med pengabrist (det räcker med att titta på avgasrörets diameter för att spåra sanningen).

Köpte jag en instegsversion som BMW 316i skulle jag beställa modellbeteckningen i plakatskrift på bakluckan. Det är den klokaste bilen i serien, trots att den är svagast, billigast och långsammast. Kraften, priset och farten räcker ändå.

Jag har kört många versioner av senaste 3-serien men just 316i är det jag menar att BMW egentligen handlar om – och det är inte brutal effekt eller dryga statusbilegenskaper för livet i vänsterfilen. För mig ska en BMW först och främst ha fyra cylindrar och drivas av bensin.

Att åstadkomma en civiliserad fyra anser jag vara ett större ingenjörsbevis än att slösa med burkarna för att nå målet. BMW:s fyror har skönt klassisk motorkänsla och låter glatt snarare än aggressivt. 316i går mjukt men inte mesigt, med avvägt turboingrepp svarar den obegripligt snabbt på gaspådrag och jag kan slököra genom rondellerna på sexans växel och knappt 1 500 varv utan att maskinen tuggar emot.

Allra helst ska en bil med liten motor vara, håll i dig, så sparsamt utrustad som möjligt. I en grundutrustad 316i för rimliga 269 000 kronor ingår exempelvis körlägesväljare med tre program, klimatautomatik, stereo med Bluetooth, elhisar runt om, stopp/start-funktion, krockkuddar kors och tvärs, en trivsam tygklädsel (alltid att föredra framför läder) – det mesta man kan behöva utom möjligen autobroms.

Provbilens slutpris springer emellertid upp i 335 000 kronor på grund av paketen ”Sport Line” (sportstolar, diverse svarta ”sportlister”, körläget Sport+ med vassare motormappning och reglerat ESP-ingrepp etc.), ”Drive Comfort ”(farthållare med avståndshållare, parkeringskontroll bak etc.), samt fällbara ryggstöd 40/20/40, rattvärme, belysningspaket, regnsensor med mera och så det kanske fiffigaste: den via ett knapptryck elektriskt ut- och infällbara dragkroken, ett tillval för 10 900 kronor. Sålunda utrustad ser bilen ut som ”mycket mer” än en 316i, särskilt om man skippat emblemet längst bak. Vad nu det skulle vara bra för?

Diskutera: Vad tycker du om BMW 316i?
FAKTA BMW 316i

PRIS, FRÅN KR: 269 000.

MODELL: Fyradörrars sedan.

SÄLJSTART: Nu.

MÅTT, CM: L 462/B 181/H 143.

TJÄNSTEVIKT, KG: 1 460.

MOTOR: Längsmonterad, direktinsprutad 4-cyl rak bensin, twinscrollturbo, två överliggande kamaxlar, fyra ventiler per cylinder. Volym 1 598 cm3. Max effekt 136 hk (100 kW) vid 4 350 v/min. Max vridmoment 220 Nm vid 1 350 v/min.

KRAFTÖVERFÖRING: Bakhjulsdrift, sexväxlad man. låda alt. åttaväxlad automat.

PRESTANDA: Toppfart 210 km/tim. Acceleration 0–100 km/tim på 8,9 s.

DEKL. FÖRBRUKNING: 5,8 l/100 km.

CO2-UTSLÄPP: 134 g/km.

KONKURRENTER: Audi A4, Lexus iS250, Mercedes C-klass, Volvo S60.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-12-17 10:40
Styggavargen

simon_d, jag tror du missuppfattade mig lite. Jag gillar inte alls SUV, men folket tycker det är jättecoolt med SUV och det är jättebra trots att det mest är bara en massa nackdelar med en SUV. När priset springer iväg mot 300.000 och över så tror jag många hellre skulle välja en större SUV för pengarna än en liten BMW 316 även om det smartaste antagligen skulle att köpa BMW:n. Men folk är speciellt förnuftiga i sitt bilval. Trenden nu är ju SUV och "terräng bling" på bilarna. (som tex Nissan Juke, ser ut som en uppblåst groda...till vilken nytta?). Du kan köpa en vettig personbil under 200 000 kr idag...varför motivera ett köp på närmare 300.00 kr för att köpa denna BMW:n...är den så mycket bättre?

#9 • Uppdaterat: 2014-12-17 17:45
Wilgot979

Visst kan väl BMW 316 vara bra, men rimligen bör väl t.ex. 318 och allra helst 320 vara lite bättre. För priset för t.ex. 318 är väl inte så mycket högre.

#a • Uppdaterat: 2014-12-16 21:31
milkylainen

Att köpa dessa som privatperson är ju hjärnslött.
Tro fan att alla kör bilar ägda genom företag.

En 116d för 225k.
En 318d xdrive advantage edition för 276k.
En 520d comfort edition för 316k.

Det är bara dumma människor som tar ut en 316i privat för över 300k.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.