Nästa artikel
Audi presenterar en ny konceptbil
Nyheter

Audi presenterar en ny konceptbil

Publicerad 2 januari 2014 (uppdaterad 2 januari 2014)
Det nya årets första koncept heter Quattro Laserlight. Som namnet antyder har bilen strålkastare som lyser med laser.

Audi ska visa upp den nya konceptbilen Sport Quattro Laserlight på världens största elektronikmässa, Consumer Electrics Show i Las Vegas, under kommande vecka.

Konceptet är en vidareutveckling av ett tidigare koncept, Audi Sport Quattro, presenterat under hösten 2013. Utseendet på bilarna ska knyta an till den klassiska Quattron från 1980-talet.

Konstruktionen mäter 460,2 cm i längd, 196,4 cm i bredd och höjden är 138,6 cm. Bilen är en laddhybrid och drivs av en fyra liter stor turboladdad V8 som ger 560 hk kombinerat med en elmotor. Den totala effekten är 700 hk, med ett vridmoment på 800 Nm. Förbrukningen anges till 2,5 l/100 km och utsläppet till 59 gram koldioxid per kilometer.

Bilen visar tillverkarens kommande tekniksatsningar och då är det kanske strålkastarna som är mest intressanta. Här har man kombinerat LED-tekniken med laser för helljuset.

I strålkastarna finns inbyggda laserdioder som är mindre än LED-dioder och ska ha en räckvidd på nära 500 meter. Enligt Audi lyser laserhelljuset ungefär dubbelt så brett och tre gånger så starkt som motsvarande LED-ljus. Tekniken kommer först i produktionsbilen Audi R18 e-tron Quattro som ska laseras nu under våren.

Diskutera: Vad tycker du om Audi Sport Quattro Laserligt?

Plus: Motor, förbrukning, åkkomfort, detaljfinish, utrymmen.

Minus: Högt pris, hög lasttröskel.

Vad nytt? Förnyad ut- och insida, ny hybriddrift.

För vem? Den som vill ha en allsidig bruksbil med lyxkänsla.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-01-02 12:43
Pi

Shogun - tråkigt att det var så dyrt att byta Xenon-ljus på din Phaeton men grattis till en i övrigt fin bil...:)
F ö är det nog inte så billigt att byta Xenon-ljus på många andra bilar heller.

#9 • Uppdaterat: 2014-01-02 14:34
keoh

Skönt att höra att Audi ska få lyse värt namnet i framtiden. Dagen är ju uselt men vem bryr sig om en sån sak idag?
Vem bryr sig om vad lampbyte kostar om men köper en Phaeton??!

#a • Uppdaterat: 2014-01-02 15:39
saabnisse

Pi, Shogun har ingen Phaeton, har aldrig haft någon och kommer förmodligen aldrig att köpa någon.
Jes har en Phaeton och han har bytt xenonlampor själv på sin och redovisat detta på forumet.

Jag har bytt på min 9-5 själv, lampan kostade ca 600:- och bytet tog fyra minuter från det jag öppnade huven tills jag stängde den.
Skaplig timpenning!

Och keoh, visst jag håller med.
Men det går ju att göra det själv!

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.