Nästa artikel
Mercedes A-klass får ny design
Nyheter

Mercedes A-klass får ny design

Publicerad 6 mars 2012 (uppdaterad 6 mars 2012)
Nya Mercedes A-klass, som visas upp på bilsalongen i Genève, visar som första modell tillverkarens nya designspråk.

Stråklastarnas design i kombination med deras funktion beskrivs som en nyckel i det nya designspråket som presenteras med nya Mercedes A-klass. Framför allt lyfter man fram att strålkastarnas LED-lampor är arrangerade på ett sådant sätt att man uppnår en ”blossande” effekt. Nya A-klass är också längre än sin föregångare med sina 18 centimetrar närmare marken.

Mercedes A-klass finns med både bensin- och dieselmotorer och blir den första modellen från Mercedes som når ett koldioxidutsläpp på 99 gram per kilometer. Bensinmotorerna finns i tre 1,6- och 2,0-litersversioner med direktinsprutning och ger 115, 156, respektive 211 hästkrafter. Motorerna har också avgasturbo och mer avancerad förbränningsmotor.

Tre dieslar
Dieselmotorerna har turboladdning och ger 109 hk och 250 Nm, 136 hk och 300 Nm eller 170 hk och 350 Nm. Samtliga motorer är utrustade med start/stop-system och är anslutna till antingen en sexväxlad manuell låda eller automatisk växellåda.

På säkerhetssidan är nya A-klass utrustad med radarbaserad krockvarnare, bromsassistans och ett system som varnar en potentiellt distraherad förare för möjliga hinder på vägen och samtidigt förbereder bromsassistansen. Den har också bland annat system som hjälper föraren att hålla koll på döda vinkeln och körfält, samt hjälper till med parkeringar.

Integrera smartphone
Det finns även möjligheter att integrera en smartphone med bilens egna system, vilket gör att man kan komma åt telefonens funktioner via bilens kontroller.

Mercedes A-klass är 4 292 millimeter lång, 1 780 millimeter bred och 1 433 millimeter hög. Den visas just nu på bilsalongen i Genève och börjar säljas i september.

Missa inte bildspelet, klicka på länken ovan!

Diskutera: Vad tycker du om nya Mercedes A-klass?

Relaterade bildspel

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2012-03-06 19:26
Roy J

Ser väl lite mer ut som en Mercedes - men är även mer slätstruken - om man nu kan kalla en kaross med veck hit och dit för det. Håller alltså med Kapten Oberkommando på den punkten.

Intressant med trender.
En tid skulle alla bilar ha karossintegrerade bakljus, gärna mörktonade. Sen kom bling-epoken där ljuskällorna var infattade i kromblaffor. Framljusarmaturerna ska helst nå halvvägs upp till vindrutan - men det är väl redan lite off nu.
Just nu gäller det att krampaktigt leta efter något avvikande sätt att få in diverse veck längs karossidorna. Varselljusen bara måste bestå av en figurformad linje av LED.
Och om 10 år kommer detta att kännas så utdaterat.
Och inget av detta har någon egentlig betydelse.
Ändå fälls kommentarer om dessa betydelselösa detaljer som om de betyder allt.

#9 • Uppdaterat: 2012-03-06 20:43
A_q

Alla bilar kommer att kännas utdaterade om 10 år...

Vad ska man annars fälla kommentarer om? Detaljer kan antingen förstärka eller förstöra. Eller får man bara kommentera om bilen totalt sett?

#a • Uppdaterat: 2012-03-07 11:20
Simon no1

Faktiskt riktigt snygg, det enda som stör är det gigantiska emblemet i grillen som de måste lånat från nån lastbil...... Till skillnad från Audi så vågar de ju komma med nått nytt....

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.