Nästa artikel
Mitsubishi i-MiEV får varningsljud
Nyheter

Mitsubishi i-MiEV får varningsljud

Publicerad 8 november 2011 (uppdaterad 9 november 2011)
Mitsubishi uppdaterar eldrivna i-MiEV. Bland nyheterna finns en högtalare som varnar fotgängare för elbilens framfart.

Mitsubishi i-MiEV blev 2009 den första fyrsitsiga elbilen att tillverkas i större serier. Nu har ett par år passerat och det har blivit dags för en uppdatering.

En nyhet är att både laddningen och klimatanläggningen numera kan fjärrstyras, det senare särskilt praktiskt eftersom man inte vill slösa värdefull el på värme eller kyla. Bilen med det svåruttalande modellnamnet får också en omarbetad inredning och integrerad cd-spelare.

Mitsubishi har dessutom installerat ett system som man kallar AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). I praktiken innebär det att man monterat en högtalare i fronten som aktiverar ett varningsljud i hastigheter upp till 35 km/tim.

Med varningssystemet vill Mitsubishi uppmärksamma fotgängare om den annars tysta bilen. Vid högre hastigheter är bullret från däcken tillräckligt, resonerar den japanska tillverkaren, för att bilen inte ska utgöra någon fara.

Liksom tidigare mäter bilen 3,4 meter på längden och är utrustad med en elmotor på 67 hästkrafter, som klarar en toppfart på 130 km/tim. Räckvidden på el anges till 150 kilometer.

Leveranser av uppdaterade Mitsubishi i-MiEV inleds i början av 2012. Priserna börjar från 363 000 kronor.

Diskutera: Vad tycker du om varningsljud för elbilar?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2011-11-09 12:08
Mistro

Och du ser inte dig själv som en "kramare" åt det andra hållet då "Saabnisse"?
"Mythbuster" har ju helt rätt i det han säger att ser man bara åt det hållet att det skall löna sig ekonomiskt så ligger tänket på en elbil väldigt långt borta.
Liksom för dem som strikt inte kan tänka sig att det är möjligt att tillverka en bil driven med el som faktiskt fungerar för dem flestas behov.
Renault ligger rätt till i sitt tänk med billigare elbilar......Mitsubishi/PSA förefaller bara löjliga med sin skruttbil oavsett om bilen nu även kan pipa i låg fart!
Dock är även Renaults elbilar (som Renault för övrigt inte heller skyltar särskilt mycket med! ) för dyra för att få något genomslag som spelar någon roll för något!

Om det fanns ett tänk överhuvudtaget hos bilproducenter och myndigheter så skulle en elbil vara betydligt billigare än "motsvarande" Bensin/Diesel bil.
I sådana fall skulle folk gärna kört eldrivet oavsett alla dessa svårigheter som jämt målas upp.
Ge oss en Clio,Yaris,Polo eller likvärdig småbil med en elmotor för runt 120.000kr för varför måste en hybrid eller elbil se ut på ett annat vis?
Använd det som finns på lagerhyllorna och slå ihop de kloka huvudena med andra kloka skallar som tillverkar elmotorer,...räcker inte det så ring NASA!!!

Nä...den dagen som jag får någon form utav bevis för att det finns en vilja att få ut alternativ till förbränningsmotorn så skall jag klappa mina små händer men innan dess är alla tveksamma försök till elbil bara patetiska!

Körde en elbil 97-98 och den hade också ett "varningspip" som man manuellt kunde aktivera vid "behov" ....Nu har alltså tekniken kommit dit att bilen piper själv och alltså därför inte längre är ljudlös? ....mycket bra!

#9 • Uppdaterat: 2011-11-09 18:48
Roland D (ej verifierad)

Som läkare ser jag detta som ett hån mot alla döva i samhället.

Hur i hela Halland skall de upptäcka bilen genom ett ljud från fronten?

#a • Uppdaterat: 2011-11-09 19:23
Roland D (ej verifierad)

Hoppas ljudet är tydligt så att äfven folk med dålig hörsel hör dem.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.