Nästa artikel
Bilfrågan: Problemmotor i VW Scirocco?
Bilfrågan

Bilfrågan: Problemmotor i VW Scirocco?

Publicerad 26 september 2018
”Har blivit skrämd för problemen. Hur ligger det till med modellen från 2010?” Vi Bilägare svarar.
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Fyll i formuläret eller mejla till bilfragan@vibilagare.se.

Fråga
Jag har länge velat ha en VW Scirocco men har blivit skrämd för problemen med kamkedjorna. Hur ligger det till med modellen från 2010?    
Nermin

Svar:
Ja, den bil du funderar på har samma 1,4-liters TSI-motor som har givit många bilägare problem. Men gillar du bilen, så satsa antingen på den större 2,0-liters-motorn, eller en nyare modell. Från och med årsmodell 2014 ersatte VW 1,4-litersmotorn med en ny version som har kamrem.
Erik Rönnblom, Vi Bilägare

Diskutera: Hur skulle du svara på frågan?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (5)
#6 • Uppdaterat: 2018-09-27 09:38
GTS

Om du väljer en annan motor/konfiguration så får du i stället andra typer fel att bli skrämd av! Idéet är att inte välja VAG.

#7 • Uppdaterat: 2018-09-27 09:42
GTS

LeifV: Bäst att budgetera till en kamkädjebyte varje 3000 mil då, sedan dom inte blivit friska än.

#8 • Uppdaterat: 2018-09-30 10:23
LeifV

@GTS: Självklart skall man "budgetera", dvs se till att inte betala mer än vad Sciroccon (och andra VW) egentligen är värd. Man får ta upp risken (motorhaveri) och framtida kostnader (kamkedjebyten, och oljebyten utöver normalt) innan man kommer överens om priset. En 2010 Scirocco kanske borde ligga runt 30-40 tkr -då har man lite övrigt utrymme att jobba i. T ex "nolla" bilen direkt efter köpet (byta kamkedjan m.m.)

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.