Nästa artikel
Nya Golfen här till 2017
Nyheter

Nya Golfen här till 2017

Publicerad 26 augusti 2014 (uppdaterad 26 augusti 2014)
Illustration: Autotechart
Som ni kan läsa i senaste numret av Vi Bilägare -som precis dykt upp i butikshyllorna- kan nya Volkswagen Golf se dagens ljus om två-tre år.

En av de uppgifter som kommit oss till känna om nya Volkswagen Golf, som kan göra världsdebut om cirka 2 år, är att den får ett vassare yttre än föregångaren. Lanseringen av Golf 7 för två år sedan fick få att tappa hakan när det gällde just designen men nu blir det ändring på det området.
 
Enligt uppgift ska Volkswagen Golf 8 bli bredare och lägre. Längden kommer i stort sett vara den samma men linjerna blir betydligt mer coupé-inspirerade. Läs mer om bilen i Vi Bilägare 11/14. I butik nu.
 
Diskutera: Behöver Volkswagen Golf mer sportig design?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (6)
#7 • Uppdaterat: 2014-08-27 10:02
saabnisse

Hoppas verkligen att den inte blir lägre, den är för låg redan. Golf Sportsvan är ju högre, men känns lite onödigt stor och dyr.

#8 • Uppdaterat: 2014-09-12 14:49
chris svens

prat i mobil under bilkörning det är ett samhällsproblem då hjälper det inte med en lag som inte fungerar i vekligheten

#9 • Uppdaterat: 2015-12-29 21:58
VW Polo 2012

Om så är fallet så står på min önskelista ( gummilister även runt hela dörrarna, som på Audi och många andra bilfabrikanter i "Golfsegmentet).

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.