Nästa artikel
Unga med körkort blir fler igen
Nyheter

Unga med körkort blir fler igen

Publicerad 12 augusti 2013 (uppdaterad 12 augusti 2013)
Under två decennier tog allt färre ungdomar körkort. Nu har trenden vänt igen, möjligen eftersom kortet krävs för att få jobb.

Förra veckan rapporterade vi att allt färre unga mellan 18 – 24 år i Sverige har valt att ta körkort sedan den ekonomiska krisen i början av 1990-talet.

Men enligt en undersökning som Dagens Nyheter nu har gjort så verkar det som att trenden har vänt. DN har jämfört antalet 18-åringar med körkort för personbil med det totala antalet 18-åringar i Sverige under de senaste sex åren. Och då har man kommit fram till att andelen 18-åringar med körkort har ökat med 5 procentenheter under dessa sex år.

En möjlig orsak till att fler unga tar körkort igen är att det kan vara nödvändigt för att de ska kunna få ett jobb.

- Körkort är en konkurrensfördel när man söker jobb. Särskilt inom byggsektorn, men även inom vård och äldreomsorg, säger Petra Jansson, sektionschef för ungdomar 16–24 år på Arbetsförmedlingens huvudkontor i Stockholm, till DN.

Diskutera: Varför tror du fler ungdomar tar körkort igen?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (6)
#7 • Uppdaterat: 2013-08-13 07:27
Hackenbush

Leif att tänka att endast de som tagit körkort har förstånd nog att klara ett jobb är ett väldigt inskränkt diskriminerande sätt att tänka.
Det borde vara tillräckligt att ta sig igenom grundskola och gymnasie med hyfsade betyg för att vara bra nog att ta ett jobb.

#8 • Uppdaterat: 2013-08-13 08:34
Leif Larsson (ej verifierad)

Jo då, jag håller med dig Hacke, Men nu var det ju körkort som avhandlas. Och abetsgivarna efterfrågar det .
Finns absolut många som inte klarar av att ta körkort, men är väldigt dugliga för övrigt i det arbete de gör.

#9 • Uppdaterat: 2013-08-13 10:13
Focus

Svårigheten att ta körkort har blivit större, på gott och ont. När mina 2 ungar skulle ta körkort i mitten på 1980-talet övningskörde de för mig, satte inte foten i nån körskola och satte en ära i att ha körkortet klart några dagar efter de fyllt 18. De har klarat sig bra hittills utan några större missöde trots många mil per år och jag njuter av att få åka med dem, de visar att de behärskar bilkörandets svåra konst.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.