Nästa artikel
Strålkastarna kan slockna i nya Volvo EX90
Nyheter

Strålkastarna kan slockna i nya Volvo EX90

Publicerad 2025-03-07 14:52
Halv- och helljuset kan plötsligt slockna i Volvos nya elbil EX90.

Volvo har haft en del inkörningsproblem med elbilsmodellen EX90 i form av mjukvarubuggar som ställt till problem. Ett av dem är att halv- och helljuset plötsligt kan slockna.

Volvo har tidigare gått ut med en återkallelse för problemet i USA, och gör nu samma sak inom EU. Åtgärden kräver dock inget verkstadsbesök – problemet kan lösas med en mjukvaruuppdatering.

Drygt 500 bilar omfattas i Sverige, uppger Magnus Holst på Volvo Cars kommunikationsavdelning för Vi Bilägare.

– Men eftersom kundleveranserna precis håller på att dra igång här kommer denna åtgärd göras innan bilarna levereras till kund, säger han.

Om någon bil kunnat levereras med det här felet ska det alltså lösas med en mjukvaruuppdatering över nätet och ägaren behöver inte besöka verkstad.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (10)

  • 2025-03-08 17:50 L West skrev: Tack och lov…
  • 2025-03-08 17:36 L West skrev: Tack och lov…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.