Nästa artikel
Polisen varnar för störande inbrottstjuvar
Nyheter

Polisen varnar för störande inbrottstjuvar

Publicerad 23 november 2016 (uppdaterad 23 november 2016)
Glöm inte att kontrollera att bilen verkligen blivit låst när du använder bilnyckeln från håll, annars kan tjuvar ta sig in.
Använder sig av störsändare som slår ut fjärrlåsningen i bilar.
Julen närmar sig och med den också julshoppingen. Men som bilägare gäller det att försäkra sig om att bilens låssystem aktiverats när man lämnar fordonet, annars kan det länsas på innehåll av bilinbrottstjuvar.

Polisen i Stockholm varnar för att det vid flera tillfällen använts så kallade störsändare när det gjorts inbrott i fordon. Tjuven använder sig av en elektronisk apparat som blockerar signalen från bilnyckeln när ägaren fjärrlåser bilen, och sedan är det lätt att ta sig in och tömma den på värdesaker.

Bilägare uppmanas att dra i handtaget och kontrollera att bilen verkligen blivit låst och att inte lämna värdesaker synligt i fordonet.

Diskutera: Brukar du dubbelkolla att bilen verkligen låser sig?
 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (5)
#6 • Uppdaterat: 2016-11-23 16:00
systembolaget

kollar alltid att bilen är låst.

#7 • Uppdaterat: 2016-11-23 17:13
N-iklas

Brukar inte blinkersen blinka till när man låser?

#8 • Uppdaterat: 2016-11-23 20:20
walle_x

Jag säger som jag brukar: Det skjuts för lite bovar i det här landet.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.