Nästa artikel
Officiell: Qoros City SUV 2014
Nyheter/Bilder

Officiell: Qoros City SUV 2014

Publicerad 24 november 2014
Qoros City SUV 2014.
Qoros City SUV är en längre och högre version av halvkombin Qoros 3. Bilen har precis offentliggjorts på bilsalongen i kinesiska Guangzhou, här är bilderna och första informationen.
Qoros City SUV presenterades innan premiären som ett koncept men med utlovad leverans på den kinesiska marknaden redan nästa år.
 
 Qoros City SUV tycks vara en i princip produktionsklar version av Qoros 3 som fått 57 millimeter högre markfrigång (maximalt 170 millimeter), större hjul (17 eller 18 tum) samt marginellt bredare spårvidd.
 
Motorn är en bensindriven fyrcylindrig turbomotor med 156 hästkrafter. Drivningen sker på framhjulen via en manuell sexväxlad låda eller en automatisk dubbelkopplingslåda med torrlamellkoppling.

Qoros City SUV har en åtta tum stor infotainmentskärm som standard med vilken föraren och passagerare navigerar i en mjukvara som baseras på Microsoft Windows Azure. Infotainmentsystemet stöder 30 kinesiska onlinetjänster, hur systemet kommer fungera i europa återstår att se. I övrigt innehåller utrustningslistan bland annat automatiskt helljus,  backkamera och elektrisk justering av framsätena.
 
Diskutera: Vad tycker du om Qoros City SUV?

Relaterade bildspel

Fakta: Qoros City SUV 1,6T 2014

Motor: Fyrcylindrig turboladdad bensinmotor, dubbla överliggande kamaxlar, fyra ventiler per cylinder. Variabla ventiltider

,slagvolym: 1 589 cm3, max effekt: 156 hk, vid 5 500 v/min. Max vridmoment 210 Nm vid 1 750 v/min.

Transmission: Sexväxlad automatisk dubbelkopplingslåda med torrlamellkoppling / sexväxlad manuell. Framhjulsdrift.

 Prestanda: 0–100 km/tim 10,1 s. Toppfart 205 km/tim (manuell).

 Dimensioner: L 4,45 B 1,85 H 1,50, hjulbas: 2,69 (m).

 Lastkapacitet: 349 l (1 105 l med baksätet fällt).

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-11-24 19:49
StefanH STHLM

Kan man verkligen kalla den SUV då den inte kommer med AWD?
Hyggligt snygg i detta utförandet. Kan tänka mig en med AWD om det finns.
Apropå litet bagageutrymme så är ju inte SUV synonymt med stort lastutrymme.
Det här är ju en bil i golf-klassen, som har lyfts lite. Den har inte blivit större.

#9 • Uppdaterat: 2014-11-25 01:17
Volvoiten

Varför bryr sig någon om det här märket? Vi får se massa koncept och massa bilder. Men är det nån som har sett nån bil nån gång? Bygger de några bilar?

#a • Uppdaterat: 2014-11-25 02:44
Roger Skagerström

Styggavargen : Men... det här är en vanlig halvkombi som är lite högra. Flertalet av de "SUVs" som säljs idag har knappast så mycket sämre luftmotstånd än nåt annat. Och alla köper faktiskt inte bil med lastutrymmet som prio. Vissa skulle kanske klara sig helt utan? Vet man att man behöver, då får man välja en bil därefter. Men inse att det finns bilar för fler behov än det man själv tror är sanningen, verkligheten och så det ska vara.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.