Nästa artikel
Bilfrågan: Längre garanti för äldre bil?
Bilfrågan

Bilfrågan: Längre garanti för äldre bil?

Publicerad 13 oktober 2011 (uppdaterad 14 oktober 2011)
"Säljaren påstod att garantin bara gäller fordon som är äldre än två år. Kan ni hjälpa mig att reda ut detta?" Vi Bilägare svarar.

Vi Bilägare svarar varje vardag på en läsarfråga om bilar eller trafik.

FRÅGA:
År 2005 köpte jag en begagnad Toyota Avensis som var cirka femton månader gammal. Vid köptillfället kom frågan om Toyotas kvalitetsgaranti (TKG) upp och säljaren påstod att garantin bara gäller fordon som är äldre än två år.

Jag tyckte redan då att det var vansinnigt att någon som köper ett fordon som till exempel är tjugotre månader inte får tillgång till denna garanti på åtta år. Då gäller enbart den treåriga nybilsgarantin.

Nu har jag bytt till mig en nyare Avensis och även nu får jag samma svar. Köper jag en bil som är minst två år gäller nybilsgarantin fram till den är tre år och sedan tar TKG över. Den bilen jag köpte, som var under två år, har nybilsgarantin kvar och sedan inget. Kan Vi Bilägare hjälpa mig att reda ut detta?

Per Gustavsson

SVAR:
Toyota/Lexus Kvalitetsgaranti (TKG) gäller under åtta år och tecknas av Toyotas återförsäljarorganisation, till skillnad från nybilsgarantin som är ett åtagande från tillverkaren. Bakom TKG finns en försäkringsgivare som har ställt kravet att bilen ska vara minst 24 månader gammal räknat från första registreringsdag.

Kvalitetsgarantin är inte lika omfattande som nybilsgarantin men gäller ändå för alla väsentliga system i bilen som motor, transmission, bromsservo, ABS-system, styrväxel, AC, krockkuddar samt batteri i hybridbilar.

Villkoret för att TKG ska gälla är, precis som för nybilsgarantin, att serviceprogrammet följts. Det ligger naturligtvis i återförsäljarorganisationens intresse att denna service sker hos märkesverkstäderna även om kravet bara är att den ska vara fackmannamässigt utförd.

Varför garantin bara gäller bilar som är mer än 24 månader gamla är svårt att säga. Kanske det annars skulle hämma nybilsförsäljningen.

Bengt Dieden, Vi Bilägare

Diskutera: Hur skulle du svara på frågan?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2011-10-13 23:20
Simon no1

Swenssons du borde kanske läsa under klippet innan du la in länken här, det är en 2 hjulsdriven variant av Highlander..... Du har blivit lurad....:)

#9 • Uppdaterat: 2011-10-14 08:04
Swenssons

Simon:
Det är inte sant det du skriver att Toyotan är framhjulsdriven. Läs och se om HELA filmen. Både Audin OCH Toyotan är 4 hjulsdrivna, AWD! Audi Quattro och Toyota AWD Highlander. Jag tycker att det är konstit att Audi AWD med Torson AWD, det gamla AWD som även Volvo använde på 1990 talet funkar så bra i Audi men var riktigt dålit dvs uselt på tex Volvo. Det bästa systemet har faktist Subaru som har permanent AWD på alla hjulen, hela tiden, även om det gör att soppa förbrukningen e högre än på andra bilars AWD system. Men att Subaru har en schysst AWD system det tycker jag iaf.

#a • Uppdaterat: 2011-10-14 09:08
Simon no1

Swenssons, nix du har lurad den där filmen är en bluff och Higlandern är bara framhjusldriven.....

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.