Nästa artikel
Volvo 240 på auktion – samma ägare i 46 år
Nyheter

Publicerad 1 mars 2022 (uppdaterad 28 september 2023)
En Volvo 240 från 1970-talet med samma ägare sedan ny ska snart säljas på auktion.

Formuleringen ”en ägare” kan få nästan vilken bil som helst att bli lite mer intressant – och särskilt för riktigt gamla bilar.

En Volvo 240 som ska auktioneras ut hos Bilweb Auctions i mars har haft samma ägare sedan den levererades som ny i Malmö i augusti 1976. Det innebär att den rullat 46 år i samma ägo.

Bilen har rullat 11 000 mil vilket blir drygt 240 mil om året. Den tidigare ägaren har rostskyddat bilen och servicen ska ha skötts av samma återförsäljare.

Just det här exemplaret är en Volvo 244 DL med automatlåda och skicket beskrivs som ”orört originalskick”. Bilen är alltså inte i nyskick utan har snarare fått patina efter 46 års brukande, och bilen förväntas vara värd 40 000–60 000 kr.

”Charmig och fint bevarad folkhemsbil i ett användarvänligt och representativt entusiastskick”, uppger Bilweb Auction i annonsen.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (0)

Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.