Nästa artikel
Regeringen inför böter för mobil i bil
Nyheter

Regeringen inför böter för mobil i bil

Publicerad 28 oktober 2013 (uppdaterad 29 oktober 2013)
Regeringen skärper reglerna för användning av mobiltelefon under bilkörning. Från och med den 1 december kan böter delas ut.

Den bilförare som använder mobiltelefonen på ett trafikfarligt sätt riskerar snart att bötfällas, enligt den regelskärpning som regeringen inför i trafikförordningen.

Med de skärpta reglerna vill regeringen förtydliga att bilförare till exempel inte får sms:a eller prata i mobiltelefon om det samtidigt påverkar körningen negativt.

Beslutet innebär däremot inte att all användning av mobiltelefon bakom ratten blir förbjudet, men exakt vad som blir tillåtet eller inte tillåtet är oklart.

"Enligt de nya reglerna får förare av motordrivna fordon endast ägna sig åt aktiviteter som användande av mobiltelefon eller annan kommunikationsutrustning om det inte inverkar menligt på körningen. Förare som ägnar sig åt sådana aktiviteter under körning riskerar att få penningböter", skriver regeringen i ett pressmeddelande.

Transportstyrelsen har fått uppdraget att informera om de nya reglerna för mobilanvändning, som träder i kraft från och med den 1 december 2013.

Diskutera: Vad tycker du om regeländringen?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2013-10-28 20:06
quattron

Vi som håller till på vägarna ser varje dag vilka som håller på och fibblar med en mobil, antingen vinglar, bromsar, glömmer gasa de eller värre kör på någon medtrafikant eller fotgängare. Jag tror inte konstapeln lär ha särskilt svårt att hitta sådana, det finns tyvärr alldeles för många. Mötte själv en fullastad flisbil på min sida på en smal väg, mobilen i högsta hugg och sms:ade såg det ut som. Sen dess hurrar jag för detta förslag. Det största problemet är inte att snacka i telefon utan att sitta och skriva. Då försvinner ju både tanke och syn in i telefonen, det är fullständig hjärnblödning.

#9 • Uppdaterat: 2013-10-28 23:52
Ople

Fårskallar är ni allihopa!
Vad har blivit bättre med införandet av böter någonsin?
Det värsta du kan göra som förare i av ett fordon är att bli avsugen, ha ett skrikande spädbarn bredvid, ha två ungar som bråkar mil efter mil, precis fått en p-böter, vara notoriskt sen, ha huvudvärk, vara gammal och envis trots förnuft och syn lämnat dig för flera år sedan, vara i klimakteriet, trött, arg, bli hånad av din fru för din bilkörning osv Ska vi ha böter för dessa också? Själv skulle jag stoppa varenda gubbkeps på vägarna då de alltid ligger i fel fil och bestämmer hastigheten åt andra och bjuder på 10 km/h extra säkerhet. Jag smsar, läser tidningen och kollar blocket om tillfälle erbjuds i trafiken och det ska inte några jvla pensionärer med noll simultanförmåga hindra mig från. Så det luddiga med lagen kallas för sunt förnuft, något som 40-talister sällan behövt utsättas för i gamla SosseSverige.

#a • Uppdaterat: 2013-10-28 23:58
Ople

Ber om ursäkt för tidigare inlägg.
Jag glömde nämna kvinnor bakom ratten. De skryter dagligen om sin simultankapacitet men jag har aldrig någonsin sett en kvinna kolla döda vinkeln eller backspegeln innan ett filbyte.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.