Nästa artikel
Nya regler: EU skärper jakten på fartsyndare
Nyheter

Nya regler: EU skärper jakten på fartsyndare

Publicerad 2025-03-26 12:03 (uppdaterad 2025-03-26 12:18)
EU har förhandlat fram nya regler som ska sätta stopp för bilförare som begår allvarliga trafiksäkerhetsbrott.

På tisdagen kom EU-parlamentet och Europeiska rådets förhandlare överens om att en förare som fått körkortet indraget i ett land inte ska kunna köra bil i andra medlemsländer.

En förare som blir av med körkortet i ett annat land än där körkortet utfärdades, får ofta bara körkortet indraget i det land brottet begicks – inte i sitt hemland, eller i andra EU-medlemsländer.

Men med de nya reglerna ska varje land skicka vidare ett beslut om indraget körkort till hela EU ”utan onödigt dröjsmål”. Brotten som berörs är exempelvis rattfylleri, inblandning i allvarliga trafikolyckor och att köra mer än 50 km/tim för fort.

Eventuellt kan reglerna utökas till att omfatta mindre allvarliga trafikbrott senare. Den informella överenskommelsen måste godkännas av både Europeiska rådet och EU-parlamentet innan de nya reglerna blir verklighet.

– Det här direktivet är ett viktigt steg i att säkerställa högre trafiksäkerhet, säger EU-parlamentarikern Matteo Ricci som lagt fram rapporten om förslaget till parlamentet.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (1)

  • 2025-03-27 07:11 Ja, är körkortet indraget så…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.