Nästa artikel
Mercedes G 63 AMG – rapport från provkörningen
Direktrapport

Mercedes G 63 AMG – rapport från provkörningen

Publicerad 23 maj 2012 (uppdaterad 23 maj 2012)
En fullständigt galen bil. Så beskriver Vi Bilägares testförare den uppdaterade versionen av Mercedes Geländewagen.

Vi Bilägares Tommy Wahlström befinner sig nu i gränstrakterna mellan Frankrike och Schweiz för att köra AMG-varianten av Mercedes terrängkung.

– Geländewagen är den stora terrängbilen som Mercedes har tillverkat i 33 år nu, säger Tommy Wahlström. Den görs i professionella versioner med vattentålig interiör, som man kan spola ur, och i militära versioner, som det svenska försvaret köpt ett antal exemplar av.

– Men också i en civil version. Och det är en fullständigt galen bil.

Hur känns det att sätta sig bakom ratten?
– Du klättrar upp i en skogstraktor och så startar du motorn som låter som en bogserbåt, det känns som att man sitter överst i ett fyrtorn, och så trycker du ned gaspedalen och bilen går till hundra på strax över fem sekunder.

– Det är fullständigt vanvettigt. Varför ska man ha 600 hästar i en skogstraktor? Men det är också vansinnigt kul.
 
Och den kostar?
– Ungefär 150 000 euro, så det blir väl ungefär en och en halv miljon.

Varför ska man köpa den?
– Tja, om man har en och en halv miljon över som man absolut inte vet vad man ska göra med. Eller om man säljer sommarstugan och bor i bilen.

Läs provkörningen av Mercedes G 63 AMG – och den mer sansade mellanklasssuven Mercedes GLK – i ett kommande nummer av Vi Bilägare.

Diskutera: Vad tycker du om Mercedes G 63 AMG?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (6)
#7 • Uppdaterat: 2012-05-24 10:17
Peter i Sydney

Linjerna måste tilltala Volvo 740 fantaster!

#8 • Uppdaterat: 2012-05-25 00:45
Serber

Haha hade man haft råd hade jag köpt en G-wagon direkt däremot inte en AMG som är en dålig mix eftersom dom gör en traktor sportigare vilket är helt menlöst på en bil som denna.
Hade enbart använt den som vinterkärra och skrattat varje gång jag kört förbi någon som fastnat i snön :)

#9 • Uppdaterat: 2012-05-28 15:07
Mistro

AMG versioner utav denna bil har funnits länge men nyheten nu är att den har blevit än värre då det gäller prestanda.
Det finns något enormt maffigt över dessa grottbjörns vidunder utan att riktigt kunna förstå vad men jag tror att jag lockas utav det faktum att detta är en riktig bil som håller.

Samma känsla kan man ha om Land Rover Defender även om det inte är en bil som man vill sitta i särskilt länge.
Står det lejon utanför så kan jag tänka mig att ta en ny fundering.

Varför bygger då MB sådana här bilar fortfarande? ...därför att de KAN och får dessutom sålt dem.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.