Nästa artikel
Lexus konceptbil får designpris
Nyheter

Lexus konceptbil får designpris

Publicerad 18 januari 2012 (uppdaterad 19 januari 2012)
Lexus nya konceptbil LF-LC presenterades på bilsalongen i Detroit förra veckan. Nu har modellen mottagit ett designpris.

En dryg vecka har gått sedan Lexus presenterade sporthybridkonceptet LF-LC på bilsalongen i Detroit. Nu har bilen också mottagit designpriset EyesOn Award 2012, som belönar designers i både bilindustrin och andra branscher.

LF-LC visar en utveckling av Lexus formspråk ”L-Finesse” och har utvecklats i Lexus designstudio i Newport Beach, Kalifornien. Beskedet om priset togs emot med glädje av studions chef Kevin Hunter.

– Den här konceptbilen var och är en dröm att arbeta med. Det är en stor ära att bli belönade för vårt designarbete med den, säger Kevin Hunter i ett pressmeddelande.

Förhandsvisar nytt formspråk
Lexus lyxbilskoncept LF-LC är en fullhybrid med glastak och plats för fyra personer. Bilen ses som en förhandsvisning av tillverkarens framtida formspråk och har en interiör klädd i bland annat läder och mocka.

I bilen finns avancerade kontrollpaneler i form av två LCD-displayer och flera pekskärmar. Motorn, med en variant av Lexus hybriddrivlina, sitter i fronten på den bakhjulsdrivna bilen. Några närmare specificeringar har dock ännu inte offentliggjorts.

Diskutera: Vad tycker du om Lexus LF-LC:s design?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2012-01-19 00:44
Simon no1

Kul, jag gillar nytänkandet......

#9 • Uppdaterat: 2012-01-19 11:06
Juppe (ej verifierad)

Bilens linjer är helt klart riktigt snygga i grunden. Mer harmoni än i LFA.
Sen så är det en del knasigheter som det brukar vara på koncept och som antagligen försvinner till produktionsbilen - lyktorna t.ex.
Har man fått se den rakt bakifrån än?

#a • Uppdaterat: 2012-01-19 14:59
PREVIA

Här bakifrån
http://image.automobilemag.com/f/36159256+w750+st0/Lexus-LF-LC-Concept-rear-profile.jpg
Här många bilder.
http://www.google.com/search?q=Lexus%20LF-LC&biw=1680&bih=835&sei=0B4YT6-7HqeA4gT-z7XRDQ&tbm=isch

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.