Nästa artikel
Gamla Saab kan bli batterifabrik
Nyheter

Gamla Saab kan bli batterifabrik

Publicerad 14 mars 2018 (uppdaterad 14 mars 2018)
Ett kinesiskt företag planerar att starta tillverkning av batterier till elbilar på Saabs gamla fabriksområde i Trollhättan.
Följetången kring Nevs (National Electric Vehicle Sweden) fortsätter. Företaget som köpte resterna av Saab 2012 har tecknat ett nytt avtal med ännu en kinesisk investerare.

Den här gången är det ett kinesiskt investeringsbolag, GSR Capital, som pumpar in 500 miljoner dollar i Nevs. Det motsvarar ungefär fyra miljarder kronor.

I utbyte får GSR Capital aktier i Nevs.
 
Samtidigt meddelar Nevs att den nya investeraren har planer på att starta tillverkning av elbilsbatterier i Trollhättan.

Tanken är att fabriken ska sätta ihop batterier till Nevs elbilar, som baseras på gamla Saab 9-3 och ska byggas i Kina, men också till elbilar från andra märken.

Diskutera: Vad tycker du om planerna?
 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2018-03-14 19:19
Tjalle

Strålande! Stefan Löfven - känd svetsare, bosatt i Stockholm - råkade titta förbi när man skrev under avtalet. Han har säkert gjort saker bakom ridån för att få China att investera i batterifabrik, även om man kan tycka att han borde ha viktigare uppgifter än att titta på när avtal signeras......

#9 • Uppdaterat: 2018-04-16 11:37
ErikAPM

Nej Tjalle det är inte kinesiska staten som äger NEVS. Huvudägare är Kai Johan Jiang genom National Modern Energy Holdings.Ltd. Kinesiska staten äger däremot aktier i NEVS via andra bolag.

#a • Uppdaterat: 2018-03-14 18:45
milkylainen

Så många bud det har vart på resterna av SAAB i alla dess former.
Helt galet...

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.