Nästa artikel
Första Batmobilen såld på auktion
Nyheter

Publicerad 21 januari 2013 (uppdaterad 21 januari 2013)
Batmans första bil, originalet från 60-talets tv-serie, har sålts på auktion i USA och bringade in motsvarande 30 miljoner kr.

”The Batmobile”, använd i tv-serien Batman som började visas 1966 är egentligen en redan då 11 år gammal konceptbil byggd av Ford år 1955 – Lincoln Futura.

Inför tv-serien köptes bilen av George Barris i Los Angeles för 1 dollar. Han byggde om den till den skapelse ni kan se här ovanför. Bilen har sedan stannat i hans ägo ända tills den nu blivit såld på auktion i USA.

Köparen är bilsamlaren Rick Champagne från Phoenix och priset slutade på 4,2 miljoner dollar, motsvarande cirka 30 miljoner kronor.

Batmobile, som är registrerad för körning på allmän väg, är utrustad med V8, tryckknappsväxellåda, telefon, laser och fallskärmar. Den ska dessutom kunna släppa ut bland annat olja och rök för att tillintetgöra skurkar.

Diskutera: Vad tycker du om den första Batmobilen?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

#1 • Uppdaterat: 2013-01-21 09:57
Leif Larsson (ej verifierad)

Får han köra med den på allmän väg?

#2 • Uppdaterat: 2013-01-21 10:30
Alexander Öbom

Det får han, glömde lägga till det först.

/Alexander Öbom, Vi Bilägare

#3 • Uppdaterat: 2013-01-21 11:15
Leif Larsson (ej verifierad)

Häftigt, han måste gilla Batman.
(är tydligen lönsamt att verka i logistikbranschen)

#4 • Uppdaterat: 2013-01-21 22:21
Roger Skagerström

Holy exhaust pipe Batman! It's a batmobile!

Underbar serie! Rolig på så många nivåer :P

#5 • Uppdaterat: 2013-01-22 14:37
Hackenbush

Härlig bil detta, men köpa den för 30 miljoner?....aldrig i livet. Då får man vara ett "fan" utan dess like.

#6 • Uppdaterat: 2013-01-22 15:43
sackese

Vilka minnen den tar fram...

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.