Vi Bilägares forum

Sono Motors skriver avtal med hemlig biltillverkare

Sono Motors skriver avtal med hemlig biltillverkare

En av världens tio största biltillverkare ska köpa solcellsteknik av Sono Motors. Men vilken det handlar om är oklart.

Läs hela artikeln
Uppdaterat: 2023-03-09 10:29

Kommentarer

Vi får väl hoppas att det är en aktiv tillverkare och inte någon som lever i skuggan.

Uppdaterat: 2023-03-09 10:32
Varje Saab är värd att vårdas och bevaras, sådana bilar görs inte längre

De har alltså köpt varuprover, några paneler som räcker till en enda bil. Ordervärde några tusenlappar. Händer hela tiden. Alla tillverkare köper bilar och delar från olika leverantörer för att studera och utvärdera. Behöver inte alls betyda att de kommer ta det i produktion eller att de i så fall kommer köpa delarna från dem.

Att dra stora växlar på en liten testorder är typiskt för Sono Motors.

Uppdaterat: 2023-03-09 10:57

Vad kostar solceller på en bil jämfört med att ha solceller och batterilager hemma?

Än så länge är jag skeptisk till solceller på bilar i vårt klimat. Det kan dock finnas de som det skulle passa till. Jag tänker först på boende i lägenhet som kör en kort sträcka varje dag som bor där det är mest soltimmar. Detta utan att veta vad det kostar extra.

Uppdaterat: 2023-03-09 15:08

Solcellerna fungerar inte enbart vid färd. Större delen av tiden står ju bilen parkerad. Men visst, solceller passar inte bäst i svenskt vinterväder.

Uppdaterat: 2023-03-09 17:54

Med solceller på taket kanske en del kommer sig för att sopa bort snön ifrån tak och rutor innan de ger sig iväg...:)

Uppdaterat: 2023-03-09 16:16

Finns det någon biltillverkare som enbart tillverkar sina bilar för mörka Norden?

Uppdaterat: 2023-03-09 16:21
Varje Saab är värd att vårdas och bevaras, sådana bilar görs inte längre