Nästa artikel
Bilfrågan: Hur byta lampa?
Bilfrågan

Bilfrågan: Hur byta lampa?

Publicerad 15 januari 2015 (uppdaterad 15 januari 2015)
Hur byter jag strålkastarlampan i min VW Polo? Vi Bilägare svarar.
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Fyll i formuläret eller mejla till bilfragan@vibilagare.se.

Fråga:
Vänster helljuslampa på min VW Polo är trasig. Jag försökte ta ut insatsen men lyckades inte. Hur ska jag bära mig åt för att ta ut strålkastaren och byta H7-lampan?

Narges

Svar:
Strålkastarna på din bil tas ur framåt. Tre skruvar ska lossas och det kan, enligt en erfaren VW-meck, vara lite knepigt att få ut insatsen. Det finns också en fjärde skruv men den ska man inte röra för den påverkar strålkastarens inställning. Är du det minsta osäker kanske det är idé att låta en verkstad göra jobbet. Hos en auktoriserad VW-verkstad är det anslaget en halvtimme till byte av lampor på bägge sidor. Kostnaden blir ungefär 1 500 kronor.

Marianne Sterner, Vi Bilägare

Diskutera: Hur skulle du svara på frågan?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2015-01-15 14:53
Pi

Taskig konstruktion men jag skulle tro att 1500 kr gällde bytet av alla strålkastarlampor - det står ju "byte av lampor på båda sidor".

#9 • Uppdaterat: 2015-01-15 14:53
saabnisse

Bra länk mnyqvist, men om det var så enkelt vet jag inte om jag tycker. Men jag blev djupt imponerad att se en snubbe som jobbar med vantar på! Jag har aldrig fått i en skruv på det sättet! :o)

#a • Uppdaterat: 2015-01-15 19:50
Lason1

Varför använder tillverkarna H7-lampor?
Det måste vara dom sämsta.
Dyrast av alla Halogenlampor och går sönder oftare.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.