Nästa artikel
Är fyrhjulsstyrning värd kostnaden?
Bilfrågan

Är fyrhjulsstyrning värd kostnaden?

Publicerad Idag 5:00
Vi Bilägare svarar.

På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.


Fråga: Jag är i färd att köpa en begagnad bil och har tittat på Renault Megane. Vissa exemplar har 4Control, alltså fyrhjulsstyrning som innebär att bakhjulen kan svänga åt samma håll eller i motsatt riktning som framhjulen. Är det värt att betala extra för?

Niklas

Svar: Nej, jag tycker nog inte det. Möjligen i kombination med någon annan egenskap som man är ute efter, typ sportversion. Det fanns för många år sedan såväl Honda som Mitsubishi med fyrhjulsstyrning, i Mitsubishis fall också med fyrhjulsdrivning. Men det ger inte så mycket att det är värt att lägga pengar på vid inköpet. Det kan ju också innebära mer underhåll, beroende på hur avancerat systemet är. Kvicka reaktioner är alltid trevligt och det kan man få i en bil utan fyrhjulsstyrning.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (0)

Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.