Illustration: Johan Isaksson

Nästa artikel
Är det farligt att förvara matvaror i garaget?
Bilfrågan

Är det farligt att förvara matvaror i garaget?

Publicerad 2025-02-10 05:00

Illustration: Johan Isaksson

Vi Bilägare svarar.

På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.


Fråga: Hur rena är avgaserna från en dieselmotor med partikelfilter? Landar partiklar eller annat på föremål i omgivningen och gör de i så fall skada där? Hur är det exempelvis att kombinera garaget till att både ha bilen där och att ha samma garage som förråd för annat, till exempel sängar, soffor eller matvaror?

Har uppfattat att Bilprovningen använder avgasslang vid besiktning av äldre dieselbilar utan partikelfilter, men inte annars.

Sven-Olof

Svar: Ett fungerande partikelfilter uppges ta hand om upp till 95 procent av partikelutsläppen.

Jag har själv ett garage kombinerat med andra utrymmen. Och jag minimerar självklart motorgång i garaget, såväl vid start som vid parkering. Avgaser är avgaser om än renade, så man ska naturligtvis undvika dem i mesta möjliga mån.

Jag kan inte säga att jag upplever några problem. Men jag har också luftomsättning via fläktsystem.

Jag förvarar också vissa matvaror i utrymmet, men de ligger i täta förpackningar. Det blir ju ändå damm i ett garage, inte minst smuts från bilen. Så det är bra om man har lätt avtorkbara hyllor och golv. Därför har jag såväl grovdammsugare som våttorkning arrangerad. Jag har också två branddörrar mellan garage och bodel.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (1)

  • 2025-02-10 08:04 Man kan göra som en kompis…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.