
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.
Fråga: Har en Volkswagen Golf Sportsvan 2015 1,4 TSI 150 hk. När bilen var ny sades det att kamremmen håller bilens livslängd, men ska inspekteras. Har inte hittat någon exakt information utan fått olika uppgifter, bland annat 26 000 mil eller 180 månader. Bilen har nu gått 10 000 mil på snart tio år. Vad gäller?
Björn Sandblom
Svar: Så här svarar Marcus Thomasfolk, kommunikationschef på Volkswagen Sverige:
”Det är viktigt att kontrollera remmen vid service, och detta är något våra verkstäder har rutin på att göra. När man från tillverkarsidan hänvisar till ’bilens livslängd’ syftar man på en beräknad hållbarhet på 300 000 kilometer, oavsett ålder på fordonet.”
Ämnen i artikeln
Kommentarer till artikeln (0)
Läs kommentarer och diskuteraGenom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.